Top 5 letních potravin, se kterými zhubnete i 3 kg ...

Pokud se chystáte hubnout v letním období, využijte pestrost a možnosti, které nám příroda přináší. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zdrojem vitamínů, minerálů, obsahují velmi málo kalorií, a proto se hodí právě při hubnutí.​​​​​​

Rajče (zdroj lykopenu)

Rajče je významným zdrojem beta karotenu a lykopenu, což jsou důležité antioxidanty, které nás chrání před volnými radikály. Dále obsahuje vitamín C a vitamíny řady B. Slouží i jako zdroj draslíku a chromu. Je tvořeno vodou více než z 90 %, obsahuje zhruba 4 % sacharidů, 1 % bílkovin a vlákninu. Neobsahuje téměř žádný tuk. Rajče obsahuje na 100 gramů pouze 22,5 kcal, takže se hodí právě při hubnutí. Pozor na roztažení žaludku, jelikož i nízkokalorické jídlo by se mělo jíst v přiměřeném množství. Pro své antioxidační účinky se hodí na redukční diety i očistné kůry. Některé studie říkají, že se hodí i na problémy s prostatou. Rajče je též vhodné u osob s poruchami látkové výměny, s onemocnění srdce a poruchami krevního tlaku. 

 

Zajímavost

Evropský parlament se rozhodl  v roce 2011, že rajče je ovoce. Přesto je pro jeho vlastnosti vhodné zařadit jej i odpoledne jako zeleninu.

Původem je rajče ze Střední a Jižní Ameriky, ale i přesto je v České republice velmi oblíbené.

 

Tip

Podusíme-li rajčata, docílíme vyššího účinku lykopenu a využití betakarotenu než v syrovém stavu.  Pozor na průmyslově zpracovaná rajčata, která většinou obsahují nevhodné konzervační a dochucovací přísady. Raději upřednostněte domácí výrobu. Platí pro kečupy, rajské protlaky apod.

Rajčatové speciality

Brokolicovo rajčatový salátParmský šunkový salát po italskuLosos se zeleninouTvaroh na slanoFrancouzská rybí polévkaDušená rajčata plněná masem

Cuketa (vhodná při překyselení organismu)

Jako jedna z mála zeleniny pochází z Evropy. Pro svou nenáročnost pěstování a snadnou přípravu je velmi oblíbená také v české kuchyni. Obsahuje přes 90 % vody, 1,8 % bílkovin, 3,5 % sacharidů, mnoho vitamínů a minerálů při 21 kcal na 100 gramech. Pokud ji nebudete smažit, tak se hodí také při hubnutí. 

Draslík, který cuketa obsahuje, pomáhá vyloučit toxické látky a přebytečnou vodu z organismu. Hodí se zejména u osob trpící zácpou, jelikož vyšší obsah draslíku a větší podíl vody zrychluje stolici. Cuketa je mírně zásaditá, proto je vhodná při odkyselení organismu, také u lidí trpících revmatismem, cukrovkou, obezitou, bolestmi kloubů, dnou, apod.

Meloun (svačinka při hubnutí)

Meloun je nízkokalorický a snad všemi oblíbený. Na 100 gramů obsahuje pouze 16 až 32 kcal. Pro svůj vysoký obsah vody (více než 90%) je vhodný také při hubnutí a doplnění části tekutin při velkých vedrech, zejména v parních letních dnech. Nejznámější v Česku je meloun vodní, který je vydatným zdrojem kyseliny listové, jablečné a citrónové. Rovněž obsahuje organické látky a minerální složky, například železo, které je nezbytné pro přenos kyslíku z plic do ostatních tkání a vápník, též důležitý pro pevnost kostí a zdravé zuby. Vápník sehrává důležitou roli při vstřebávání železa a ovlivňuje i nervovou soustavu a činnost srdce.

Ostružiny (silné antioxidační účinky)

Ostružiny a džemy z nich využívaly již naše babičky v boji proti horečkám. Bylo prokázáno, že mají silné antioxidační účinky, které jsou dány vysokým podílem bioflavonoidů a vitamínu C. Čím tmavší, tím lepší. Ideální je konzumovat zralé čerstvé plody.  Pro svůj vysoký obsah vody (70 až 80%). Drobné pecičky příznivě ovlivňují vyprazdňování a střevní mikroflóru.

Antioxidační účinky flavonoidů mohou předcházet nádorovým a srdečním onemocněním, poškození buněk a organismu volnými radikály (včetně oxidačního stárnutí buněk).  Působí hepatoprotektivně, tzn. že pomáhají chránit játra zejména při detoxikaci organismu. Jsou velmi vhodné také pro sportovce a osoby těžce pracující jako ochrana před volnými radikály. Zpomalují stařeckou demenci, pomáhají léčit zápaly plic a zánětlivá onemocnění. Rovněž se hodí u ozařování a chemoterapie. Přírodní flavonoidy nemají nežádoucí účinky. Ostružiny dále obsahují draslík, železo a hořčík, vlákninu a kyselinu listovou. Proto je řadíme do kategorie zásaditých potravin v boji při překyselení organismu. Kdo by se měl ostružinám raději vyhnout jsou alergici a žlučnikáři. Pravidelnou konzumací ostružin zpomalujeme stárnutí.

V lidovém léčitelství je nejznámější kombinace ostružin s cukrem.

 

Tip pro zdraví

Užívejte jednu polévkovou lžíci čerstvých ostružin nebo šťávy třikrát denně. Toto užívání představuje významnou podporu nemocného organizmu a již jedna lžíce denně působí preventivně proti celé řadě onemocnění od nachlazení až po rakovinu. Vědecky bylo prokázáno, že plody ostružin patří mezi jedny z nejsilnějších rostlinných antioxidantů.

 

Ostružinové speciality

Ostružinové smoothieLetní ostružinovo - malinové smoothieLehká dietní jídla na hubnutí

Okurka (pouze 14 až 16 kcal), královna hubnutí

Skvěle chutná a navíc je prospěšná pro naše zdraví. Nečekaně pochází z teplých krajů Indie a Číny. U nás Čechů je často používaná jako příloha k jídlu. Pro svůj vysoký obsah vody a draslíku se hodí u osob trpící dnou a revmatismem. Působí diureticky. To znamená, že pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody. Nízkokalorické okurky se hodí i při redukční dietě, léčbě obezity a hubnutí. Kdo by se měl okurce raději vyhnout nebo ji konzumovat v menší míře jsou osoby s nemocnými ledvinami, žaludkem, srdcem a cévami. Naopak je velmi vhodná pro diabetiky pro svůj nízký glykemický index a výbornou schopnost zasytit. Díky enzymu erepsinu příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Okurky se hodí zejména při detoxikaci organismu.

Tip na rychlé hubnutí

Pokud chcete rychle zhubnout, zařaďte okurek jako odpolední svačinku. Sytější verzí je nízkotučný tvaroh s nastrouhanou okurkou nebo 3% jogurt jako okurkový salát.

 

Věděli jste, že

Okurek nakrájený na kolečka, strouhaný nebo krájený podélně chutná jinak? Přesvědčte se sami.

 

Okurkový speciál

Salát z uzeného tofuŘecký salátZeleninový talíř s vajíčkemOkurkové jednohubkyBramborový salát s lososemLehká dietní jídla na hubnutí

Autor: Jiří Gavar

Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.

z našeho magazínu