Stalo se Vám, že po některém jídle jste byli plní energie a po jiném byste si nejraději lehli?
Vše, co vložíme do úst, musí projít skrze naše zažívací ústrojí, což je cesta dlouhá zhruba devět metrů! V tomto článku se dozvíte, co konkrétně dělat, abychom se ke svému zažívaní, potažmo zdraví, chovali co možná nejlépe.
Při trávení se potrava rozkládá na jednodušší a dostatečně malé látky, pro další využití v organismu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed consequat lectus eget arcu faucibus consectetur. Sed vel ligula nec dui tempor vestibulum rutrum efficitur magna. Praesent ut diam ut erat vehicula suscipit. Donec quis consequat erat. Etiam lacinia dapibus elit, vel eleifend nisl tempor ac
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed consequat lectus eget arcu faucibus consectetur. Sed vel ligula nec dui tempor vestibulum rutrum efficitur magna. Praesent ut diam ut erat vehicula suscipit. Donec quis consequat erat. Etiam lacinia dapibus elit, vel eleifend nisl tempor ac
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed consequat lectus eget arcu faucibus consectetur. Sed vel ligula nec dui tempor vestibulum rutrum efficitur magna. Praesent ut diam ut erat vehicula suscipit. Donec quis consequat erat. Etiam lacinia dapibus elit, vel eleifend nisl tempor ac
Je to snadné:
Občas v roce to nevadí …
Snad každý zažije v průběhu roku nějakou párty, večírek, grilování s přáteli atd. Pokud budou tyto akce doprovázeny alkoholem, těžce stravitelným jídlem, pak přetěžujeme nejen svá střeva, ale také ledviny a játra, která se s tím vším musí vypořádat.
Ulehčete zažívacímu ústrojí!
Při procesu trávení spotřebovává organismus velké množství energie a živin, proto čím větší a hůře stravitelnější jídlo sníte, tím více můžete být unavenější. Komplexní pokrmy, tak jak je známe z dřívější doby mohou nadělat více zmatku než užitku. Některé potraviny se totiž chovají v zažívacím ústrojí kyselinotvorně a jiné jsou zásadité, což vede ke tvorbě látek, které se vzájemně neshodují.
Řešení je přitom snadné, stačí jíst jednodušší jídla, menší porce, častěji a pravidelně, díky tomu zvládne Váš organismus lépe hospodařit s příjmem energie.
Zvyšte přísun živin na maximum
Položili jste si někdy otázku, „proč jíme?“ Díky správnému nastavení mysli Vám nebude dělat problém omezit, nebo zcela vyloučit, některé rafinované potraviny jako jsou např. bílý rafinovaný cukr nebo výrobky z bílé mouky. Tyto zdroje potravin mají pro naše zdraví spíše záporný přínos. Vzniklou mezeru ve stravování můžeme doplnit zvýšeným přísunem ovoce, zeleniny, sladit můžeme např. medem či jiným moderním přírodním sladidlem. Mimo sezónu čerstvého ovoce a zeleniny doplňujeme dostatek vitamínů vhodným doplňkem na přírodní bázi.
Zvyšte přísun vlákniny
Odhaduje se, že Češi konzumují zhruba 8-10 g vlákniny ve stravě za den, což je hluboce pod doporučení světové zdravotní organizace. Správně by dospělý člověk měl konzumovat okolo 25-30 g vlákniny denně!
Vláknina působí jako kartáč na naše střeva, pomáhá regulovat hladinu cukru, ale také nám dokáže navodit pocit sytosti.
Mezi významné zdroje vlákniny se řadí ovoce, zelenina. Obiloviny jako jsou žito, oves, dále luštěniny nebo ovesné otruby. Více na téma Vláknina se dočtete zde >
Ne vše, co nám dělá radost je zdravé
Některé tekutiny působí diureticky, tzn. tělo díky nim ztrácí vodu. Dochází k přetěžováni ledvin, jater, organismus si může dopomáhat také vylučováním odpadních látek přes kůži nadměrným pocením.
Jedná se zejména o alkohol, některé čaje, např. ovocné či černé, perlivé nápoje a ochucené vody, které způsobují mimo jiné překyselení organismu.
Přitom je to snadné. Stačí popíjet v průběhu dne čistou neperlivou vodu. Nepít těsně před, ani po jídle, abychom si neředili žaludeční šťávy a nezpomalovali proces trávení.
Naše střeva = druhý mozek
Správná skladba našich bakterií ve střevě je důležitá pro naši vitalitu, zdraví, imunitu, vylučování a dnes už bylo dokázáno studiemi, že také pro psychiku a koncentraci! Nadmíra karbohydrátů, čili sladkých jídel nebo slaných jídel, vede k nerovnováze zdraví prospěšných bakterií v našem trávícím ústrojí.
Vždy, když děláme kompromis se svým jídelníčkem, dáváme šanci nepřátelským bakteriím, aby rostli a lépe se množily. Probiotické, čili správné bakterie, potřebujeme k optimálnímu rozkladu potravy, produkci vitamínů K, podpoře imunitního systému, atd. Zařaďte pravidelně do svého jídelníčku kvašenou zeleninu, kysané mléčné výrobky, dostatek zeleniny a alespoň jednou až dvakrát do roka, nebo podle potřeby, vhodný probioticky doplněk.
Zpomalte
Doba je velmi uspěchaná a často to odnáší naše stravovací návyky a pohoda. Tím, že budete důkladněji žvýkat, si každé sousto můžete lépe vychutnat a podpoříte tím i produkci slin, kterých vytvoříme zhruba 1,7 litrů denně!
Špatně rozmělněná strava je hůře stravitelná, proto je výhodnější nic neuspěchat a důkladně kousat. Sliny totiž zvlhčují potravu a díky tomu, že obsahují enzymy, pomáhají při rozkladu sacharidů a dezinfikují obsah ústní dutiny.
Buďte přítomní u jídla nejen fyzicky, ale i hlavou. Udělejte vše pro to, abyste alespoň u jídla nemuseli řešit denní nebo pracovní starosti. Pokud nejste mozkový chirurg nebo neřešíte odlet vesmírné stanice, tak na Vás pravděpodobně povinnosti 30 minut počkají.
Pravidelnost
Abychom zachovali pravidelný biologický rytmus, je výhodné jíst každé čtyři až šest hodin. Žaludek totiž vyměšuje pravidelně žaludeční šťávy a pokud je v žaludku málo nebo žádná strava ke zpracování, pak se tyto šťávy přeměňují v nežádoucí kyseliny. Pravidelným jezením tak předcházíme nevlídným pocitům, výkyvům nálad, útokům chuťových buněk nebo kolísání energie.
STRES a nouzový režim
Stres negativně ovlivňuje proces trávení, dochází ke rozkolísání hormonální rovnováhy a metabolických procesů v těle. Krátkodobý stres nás může sice stimulovat k vyšším výkonům, ale dlouhodobý stres, vleklý až chronický stres, se dnes řadí mezi hlavní příčiny civilizačních onemocnění.
Dělejte vše proto, abyste nejedli ve stresu. Vhodná je relaxační hudba, aromaterapie, dechové cvičení, zatelefonovat někomu, kdo Vás rozveselí, ať přijdete na jiné myšlenky. Prostě dejte si pauzu pár minut a pak až se pusťte do jídla.
Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.