Tipy na grilování + recepty

Kdo by neměl rád sezónu grilování? Proto jsme pro Vás připravili pár tipů a receptů, které by Vám mohly přijít vhod.

 

Vybrali jsme pro Vás recepty na grilu vhodné pro režimu hubnutí i regeneraci.

Metody grilování

Grilování napřímo
Je grilování stejnou teplotou na celé ploše roštu. Plátky, které chceme grilovat, položíme přímo na rošt nebo lávový kámen. Grilujeme při otevřeném nebo uzavřeném víku grilu.
Vhodné pro: uzeniny, plátky kotlety, ryb, drůbeže, atd.


Grilování na alobalu

Vhodné pro malé kousky, které by mohli proklouznout roštem nebo pro přípravu marinovaných a tučných kousků masa. Mřížku přikryjeme alobalem a lehce nadzvedneme okraje, aby šťáva nevytekla.


Grilování v alobalu
Vhodné pro přípravu ryb, zeleniny, brambor a různých směsí, sýrů. Výhodné pro přípravu dietních pokrmů, bez nutnosti přidávat další tuk.
Jídlo pečlivě zabalíme do alobalu, aby byla zachycena veškerá šťáva. Grilujeme při zavřeném grilu.

 

Nepřímé grilování
Vhodné především pro plynové grily, kdy připravovaný pokrm položíme na jednu půlku grilu a hořák zapálíme pod druhou půlkou. Zdroj tepla je rozložen na celý obvod grilu a tím se pokrm ugriluje jak zvenčí, tak i zevnitř.
Vhodný především pro větší kousky, celou drůbež, pečeně. Výsledné maso bude mít lehce uzenou chuť. Ideální je nízký nebo střední plamen.


Rožnění
Vhodné především pro větší kousky mas, kuřat a malých pečínek. Maso nabodneme na grilovací rožeň a upevníme tak, aby se nikde nedotýkalo povrchu grilu. Z rožněm je důležité rovnoměrně otáčet.

Tip pro zdraví
Pokud chceme dodržet dietní režim, můžeme grilované pokrmy konzumovat se zeleninovou bez pečiva, brambor či jiné přílohy.
Rovněž je výhodný způsob grilování v alobalu. Šťáva, které je zachycena nestéká do ohně. Předejdeme tak, jejímu vznícení a uvolňování případných karcinogenních látek.

tipy-na-grilovani-recepty_02.jpgJak správně ugrilovat

Maso
Je důležité použít kvalitní a čerstvé maso. S bylinkami nešetříme a solit je vhodné až na závěr. Proto nepoužíváme ani grilovací koření. To obsahuje až 60% soli a tím se maso vysušuje. Solíme Ideálně až po upečení. Není třeba nakládat dopředu. Stačí použít čerstvé bylinky a nechat cca půl hodiny odležet. Pouze pokud chceme dosáhnout opravdu silné chuti bylinek, tak naložíme den předem a lednici necháme odpočívat přikryté potravinářskou fólií. Ze stejného důvodu, ze kterého nepoužíváme sůl, do masa ani nepícháme. Rovněž by nám vytékala šťáva a maso by bylo vysušené.
Teplota vhodná na přípravu masa je okolo 300°C.
Aby se nám nepřipalovaly okraje, potíráme je v průběhu grilování olejem.
Pokud nechceme použít při grilování olej a přitom chceme zabránit jeho přichycení na rošt, potíráme ho šťavnatou paprikou.

Steaky
Můžeme použít maso vepřové, hovězí, drůbeží i ryby.
Steaky nesolíme, respektive solíme až na konec, aby nám z masa nevytekla voda. Důležité je hlídat si rovnoměrnou teplotu a výšku masa.


Vepřové maso
Na grilování se nejvíce hodí krkovička. Naopak panenka příliš vhodná není. Rychle se vysušuje. Pokud ji chceme přeci jen použít, tak na steaky málo nebo středně propečené.


Drůbež
Pokud grilujeme části drůbeže i s kostmi, pak zvolíme způsob nepřímého grilování po dobu cca 30 minut. Drůbeží maso bez kosti grilujeme nejlépe na přímé teplotě 8 – 12 minut.
Obecně platí, že je maso hotové, pokud z něj odtéká čirá šťáva. V celém průběhu grilování je dobré otáčet drůbež jen jednou v polovině grilovací doby.


Zelenina
Ke grilování se dá použít téměř veškerá zelenina. Připravujeme ji neloupanou, a pokud nám slupka vadí, tak ji z grilu vložíme do sáčku, kde se zapaří a půjde poté velice dobře oloupat. Nejvhodnější na gril jsou papriky, cuketa, lilek, česnek, brambory, cibule. Můžeme použít samozřejmě i zeleninu jako například rajčata, ale grilujeme je v alobalu, aby šťáva nevytékala.
Teplota vhodná na grilování zeleniny je okolo 200°C.
I zeleninu je vhodnější kořenit až po ugrilování.
Zeleninu je potřeba při grilování hlídat, protože bývá velice rychle hotová.


Ovoce
Grilovat se dá téměř vše. Trochu nezvyklé se někomu může zdát ovoce, ale i tak se může stát skvělou tečkou na konci Vaší grilovací párty.
Ovoce vhodné na grilování je především ananas, banán, jahody, jablka, papája, hrušky, popř. špízy z více druhů ovoce.

Pokud bychom chtěli ovoce grilovat v alobalu, pak můžeme použít i broskve, nektarinky, švestky a další. Dochutit můžeme trochou medu či skořice. Cukr není vhodný, protože se velice rychle připaluje. Po ugrilování můžeme podávat ještě teplé s kopečkem vanilkové zmrzliny.
Na grilování nejsou vhodné bobuloviny.

Tip na konec
Pečící rošt zakrýváme maximálně ze 70%, aby se mohla teplota rovnoměrně rozkládat po celém objemu grilu.

 

Share This Article

z našeho magazínu